• داستان شیر آب

  آیا میدانید چرا به لوله ای که آب از آن خارج می شود می گوییم شیر؟

  آشنایی با آب خاکستری

  ایران کشوری خشک و کم آب است که با توجه به رشد جمعیت و منابع محدود آب، باید راهکارهای مناسبی برای استفاده بهینه از منابع، اجرا کند. با توجه به این که بخش اعظم کشور را مناطق کم آب دربر گرفته و جمعیت قابل توجهی در این مناطق زندگی می کنند، روش های نوین استفاده صحیح و حتی استفاده مجدد، می تواند برای توسعه مناطق فوق مفید باشد. بر خلاف روش های کوتاه مدت، استفاده مجدد از آب خاکستری بخش مهمی از مشکل جوامع را حل می کند و در آینده های دور به عنوان روشی ضروری و غیرقابل تغییر باقی خواهد ماند.

  انواع آلودگی آب

  آلودگی آب به چهار دسته آلودگی فیزیکی، آلودگی فیزیولوژیکی، آلودگی زیستی و آلودگی شیمیایی تقسیم می شود.

  طرح تونل گلاب 2

  طرح تونل گلاب 2، نقش حیاتی و پدافندی برای استان اصفهان دارد.

  انواع تجهیزات کاهنده مصرف آب

  با استفاده از تجهیزات کاهنده می توانیم نقش به سزایی در صرفه جویی مصرف آب داشته باشیم.

  متوسط سرانه مصرف کل آب در برخی مراکز استان ها

  میزان متوسط سرانه مصرف کل آب در برخی استان ها در ادامه آورده شده است.
   

  آب مجازی

  آب مجازی آبی است که در ساخت کالاها استفاده شده است. ساخت کالاها و ارائه خدمات نیاز به آب دارد و آبی که برای ساخت و تهیه محصولات کشاورزی و صنعتی به کار می رود آب مجازی آن محصول نامیده می شود.

  با تغییر در شیوه آبیاری، منابع آب زیر زمینی را حفظ کنیم

  بازده پایین آبیاری در بخش کشاورزی به دلیل مشکلاتی از جمله عدم آگاهی، ضعف دانش فنی مناسب، شیوه‌های سنتی کشت و زرع، عدم وجود شبکه‌های آبرسانی مناسب و نبود مدیریت مصرف آب موجب اتلاف منابع آب در کشور می شود، به طوری که بازده مصرف آب در بخش کشاورزی به ‌طور متوسط کمتر از 30 درصد می باشد.

  سفره­ های آب زیر زمینی چگونه تشکیل می شوند؟

  آبخوان ها مانند یک مخزن آب را در خود ذخیره می کنند و سفره های زیرزمینی را تشکیل می دهند. باید توجه داشت که تشکیل یک مخزن آب زیرزمینی، عزاران سال طول می کشد. ابعاد سفره های زیرزمینی از چند ده متر تا چند صد کیلومتر متفاوت می باشد.

  درباره آب های زیرزمینی بیشتر بدانیم ...

  شیوه های استفاده از آب های زیرزمینی شامل دو گونه مصنوعی و طبیعی می باشد. در شیوه طبیعی چشمه چشمه­ ها به طور طبیعی از زمین می جوشد و آب ­های زیر زمینی از این طریق بر سطح زمین جاری می گردد. از روش های مصنوعی استفاده از منابع آب زیر زمینی می توان به حفر چاه و قنات اشاره کرد. 

  قنات شاهکار ایرانیان

  نات یا کهریز از ابتکارات ایرانیان باستان است که قدمت آن به بیش از 3500 سال می رسد. این فن آوری به تدریج از ایران به سایر کشورها نیز راه پیدا کرده و در 40 کشور جهان استفاده از قنات رایج گردیده است و هنوز هم در برخی از کشورها مورد استفاده می گیرد. در حال حاضر چندین رشته قنات در منطقه تینگ چیان در شرق چین فعال است، در افغانستان، پاکستان، عمان، جمهوری آذربایجان، آفریقای شمالی و مراتع الجزایر نیز هنوز قنات ها فعال می باشند. در اسپانیا تا حدود 150 سال پیش، تمام آب شرب شهر مادرید از قنات تامین می شده و هنوز هم برخی قنات ها در این کشور فعال می باشند. در آمریکای لاتین نیز رشته قنات های فعال در این منطقه به چشم می خورد.

  مشکلات و آلودگی آب­های زیرزمینی

  در دهه های اخیر عواملی همانند رشد جمعیت، فعالیت های صنعتی- اجتماعی، علاوه بر ایجاد مسائل زیست محیطی دیگر، در آلوده کردن آب های زیرزمینی نیز نقش مهمی داشته است. آلودگی آب های زیرزمینی ممکن است از آب هایی که به آنها وارد می شود و یا از منابع دوردست باشد. این آلودگی ها علاوه بر ایجاد مشکلاتی برای مردم، می تواند اثرات نامطلوبی بر زندگی گیاهان و جانوران ساکن در آب نیز داشته باشد.

  چرخه آب چیست؟

  چرخه آب یک جریان مداوم حرکت آب بین زمین، اقیانوس، رودخانه ها و نهرها و جو (اتمسفر) می باشد. آب همواره در اطراف و بالای زمین در حال چرخش است. آب همان طور که در این چرخه در حال حرکت می باشد از شکل مایع (آب باران، آب نمک) به گاز (بخار آب) و دوباره به مایع تبدیل می شود. این مایع ممکن است سرد شود و به شکل جامد درآید (یخ یا برف).چرخه آب برای ادامه زندگی بر روی زمین ضروری است و در مدت میلیاردها سال است که این چرخه در طبیعت جریان دارد. آب از آن زمان تا کنون بارها تمیز شده است و منابع آبی زمین همواره از طریق فرایند طبیعی که ما آن را چرخه آب می نامیم، در حال تجدید شدن می باشند.